Interjú Sarah Chambers Pilates mesteroktatóval

 

Sarah, az APPI nemzetközi pilatesirányzat mesteroktatója már többször járt nálunk APPI-pilates képzést tartani. Nagyon tetszettek a kurzusai, így készítettem vele egy kisebb interjút. Sarah nagyon szuperül át tudja adni a tudását az oktatóknak, nagyon precíz és nagyon kedves, segítőkész, ami szintén nagyon fontos, amikor egy új dologgal ismerkedik az ember.

Hogy kerültél kapcsolatba a pilatesszel?

Gyógytornászként dolgoztam és az egyik rehabilitációs órán az egyik betegem mesélte, hogy kipróbálta az APPI-pilatesmódszert, amely nagyon jó hatással volt rá. Ennek hatására elkezdtem egy APPI-oktatóval dolgozni és megláttam a szépségeit és a lehetőségeket, hogy milyen jól felépített és biztonságos módszer nagyon hatékony gyakorlatokkal, amit én is tudok használni a betegeim rehabilitációjában.

Akkor ezek szerint te eredetileg gyógytornász vagy és csak később találkoztál a pilatesszel?

Igen, nagyon sok posztgraduális kurzust végeztem, ahol az izmokat és az izomegyensúly felbomlását, rossz mozgásmintákat tanulmányoztunk a megfelelő rehabilitációs program összeállítása céljából. Azt figyeltem meg, hogy sokszor túl bonyolultak voltak a gyakorlatok vagy az instrukciók, amiket a betegeknek adtam, és amikor a lebontott, módosított pilatesgyakorlatokat tanítottam nekik, akkor nagyobb sikereket értem el velük, mivel a pilatesgyakorlatok nagyon egyszerűek és ugyanakkor nagyon hatékonyak.

Más pilatesmódszert is próbáltál már?

Nem, de sok más módszert tanultam az izomegyensúly visszaállítására kinetikus kontroll kapcsán. Egy ausztrál kutató terapistakurzusán is jártam, ahol tudományos alapokra épülő stabilizáló gyakorlatokat vettünk, amelyekre az APPI is épül. Minden évben ott vagyok a háromnapos pilateskonferencián, ahol összejönnek a világ pilatesoktatói. Itt ismerkedek a többi pilatesirányzattal és a módszerek közötti különbségekkel, miközben tanítom az oktatókat. Itt is sok tapasztalapot gyűjtök. Plusz járom a világot és oktatom az APPI-pilatesmódszert oktatóknak.

Mióta tanítasz pilatest?

2002 óta tanítok pilatest. 2009-től vagyok az APPI-pilates mesteroktatója.

A munkád nagy részében a jövő APPI-pilatesoktatóit képzed vagy mellette stúdióban és kórházban is dolgozol?

Van egy saját stúdióm, ahol a legtöbb időmet töltöm rehabilitációs klinikai pilatest tartva csoportos és egyéni óra formájában. Van két magánklinika is, ahol szintén dolgozom. Majd a hétvégéken inspirálom a gyógytornászokat, oktatókat hogy csatlakozzanak az APPI-módszerhez és APPI-oktatók legyenek. Sajnos nem minden esetben ilyen gyönyörű városokba vezet az utam, mint Budapest.J Nem minden hétvégén, de azért gyakran dolgozom a hétvégéken is. Van két fiam, így néha nem könnyű, hogy sokat vagyok távol a családtól.

Milyen más sportokat szeretsz és űzöl rendszeresen?

Futok, sokat sétálok és szeretek síelni.

Milyen más mozgásformát ajánlanál a pilates mellé?

Azok nagyon jók, amelyet kiegészítik, azaz a szívet és keringési rendszert erősítő sportok nagyon jól passzolnak a pilates mellé, például a pilates és a futás vagy a biciklizés stb.

Te személy szerint mit kaptál a pilatestől?

Az izomdiszbalanszot a testemben helyre tette. Rugalmasak és erősek lettek az izmaim. Még mindig dolgozom a felsőtestem erősítésén. De talán a legjobb benne a tanítás és az az öröm, hogy azt adhatom a betegeimnek, hogy újból fájdalommentesen tudnak mozogni. Szeretek tanítani, jó látni, hogy elkezdenek gyógyulni és a mindennapi életben ismét jól mozognak.

Gyerekeid is pilateseznek? Próbálod őket tanítani?

Igen. Cameron 15 éves, rögbizik, így ő most a felsőtestét erősíti, és erre dolgozunk a pilatesszel. Tobbi 13 éves, őt inkább az egyensúlygyakorlatok érdeklik, mivel focizik. Minden gyakorlat érdekli, ahol a labdát is bevonjuk. Intervalledzéseket is szoktunk csinálni, ahol a szívet és a keringési rendszert fejlesztő gyakorlatokat mixeljük a pilates-erőgyakorlatokkal 5–10 perces váltásokban. Szóval nagyon ajánlom a pilatest gyerekeknek is.

Úgy tudom, hogy külföldön már nagyobb gyakorisággal használják a pilatesgyakorlatokat és a -módszert más sportok mellé kiegészítésként, például focisták stb.

Igen, sok sportcsapat használja már a pilatest kiegészítésként a fő sport mellé. Ez nagyon hatékonynak bizonyult, nagy focicsapatok, biciklisek és a rögbisek is edzik magukat pilatesszel. Abszolút nem egy nőies mozgásformáról van szó, így a férfiak is beépíthetik az edzésükbe a módszert.

Miért ajánlanád az APPI-módszert a többi módszerrel szemben?

Nagyon fontosnak tartom, hogy gyógytornászok dolgozták ki az APPI-pilatesmódszert, hogy rehabilitációs célra használják a gyakorlatokat, így nagyon biztonságos és hatékony. Tudományos kísérleteken alapulnak a gyakorlatok, nagyon jól fel vannak építve és könnyen alkalmazhatóak bármely problémára. Az egészséges embereknek is nagyon ideális, többféle szintje van és így mindenki a saját szintjén tud dolgozni a gyakorlatokkal. Ezért gondolom, hogy olyan jó az APPI-pilates.

Molnár Gréta

16836690_1421040194596606_270863640863405049_o

 

Vélemény, hozzászólás?

Your email address will not be published.