Gyere pilatesre és tapasztald meg a jótékony hatásait!

Miért érdemes pilatesre járni?

Számos mozgásforma létezik, amelyek közül fontos, hogy a számunkra legmegfelelőbbet válasszuk ki. Azt, amely közben nem csak a testünk fejlődik, de a lelkünk is jól érzi magát, amely közben megélhetjük akár a csodálatos flow élményt is. Én több mint 10 éve beleszerettem a pilatesbe. Annyira, hogy nem csak gyakoroltam, hanem több iskolát elvégezve oktatni is kezdtem.

Magamon is szuper volt látni a fejlődést, de a vendégeimen is látva még jobban meggyőzött a hatékonysága.

Most összeszedtem nektek a jótékony hatásait 10 pontban, hátha valaki kedvet kap erre a nagyon színes, okos mozgásformára, amit bárki bármikor elkezdhet.

A pilates jótékony hatásai

🙂 Testtudat fejlesztése, testtartás javítása, elegáns, könnyed mozgás.

A rendszeres gyakorlás által javul a testtartásunk. Megerősödnek a mély és felületes tartóizmaink és szebb, egyenesebb lesz a testtartásunk. A tornával a testtudatunk is fejlődik, melynek eredményeképpen már akár tornaórán kívül is észrevesszük magunkon, hogy pl. előreesik a vállunk, begörbül a hátunk vagy előrebillentjük a medencénket. Korrigáljuk a testtartásunkat és akár pár helyes gyakorlatot végrehajtunk munka közben is, pl. lassú vállkörzések hátra a sok görnyedés ellensúlyozására.

🙂 Koordináció, koncentrációs képesség javulása.

A testünket megtanulhatjuk jobban koordinálni és uralni és ez például egy napközbeni egyensúlyvesztésnél is segítségünkre lehet. A rossz mozdulat nem végződik sérüléssel, ha már jobb a koordinációnk. A pilates egy okos torna, így az óra közben azzal tudjuk a napi dolgokat kitisztítani a fejünkből, hogy figyelni kell az órán és tudatában kell lennünk minden porcikánknak. Egyik testrészünket függetlenítjük és lazítjuk, míg egy másik testrészünket közben erősítünk. Ehhez koncentrációra is szükség van, így a pilates segítségével nő a koncentrációs képességünk, közben pedig a munka és egyéb napi gondokat kitisztítjuk a fejünkből.

🙂 Gerinc mozgékonyságának fejlesztése, egészséges gerinc megőrzése.

A pilatesórákon külön hangsúlyt fektetünk a gerincünk átmozgatására. Amennyiben nem tornázunk és sokat ülünk, állunk, azaz terheljük a gerincoszlopot, akkor csigolyáink és ezáltal a gerincoszlopunk bizonyos részei bemerevedhetnek. Ezen segítenek a pilatesben a gördüléses gyakorlatok, amelyek során átmozgatjuk és újra rugalmassá tesszük a gerincoszlopot. A tartó mélyizmokat pedig megerősítjük, hogy egyben legyen rugalmas és erős, bírva a napi terhelést.

🙂 Helyes tartásért felelős hasi és háti mélyizmok erősítése, nyújtása.

A helyes testtartáshoz elengedhetetlen, hogy a hasi és háti mélyizmok megfelelően erősek legyenek, ezáltal megfelelő támasztást nyújtva a gerincoszlopnak. Továbbá ezáltal levéve a terhelést róla. A pilates egy egész testet átmozgató torna, így az egész testre koncentrál az erősítő, nyújtó és mobilizáló gyakorlataival.

🙂 Testi erő építése túlterhelés nélkül: harmonikusabb, formásabb, feszesebb test karcsú combokkal és lapos hassal.

A pilates egy gyengéd módszer, nem törekszik a túlterhelésre. Mindenkivel a saját szintjéről indulva szintről szintre haladunk. A test szépen formálódik a rendszeres gyakorlás hatására.

🙂 Derékfájás, ízületi fájdalmak enyhítése.

Problémák esetén is ajánlott fájdalmak enyhítésére vagy akár megszüntetésére. Amennyiben nincs gyulladás, akkor lehet elkezdeni. Sokszor az izmok megerősítése, nyújtása megoldhatja és enyhítheti a fájdalmakat. Ilyen esetben előtte érdemes szakorvossal is konzultálni, hogy javasolja-e a tornát.

🙂 Más sportteljesítmények javítása, sérülések megelőzése.

A pilatestechnikát más mozgásformák, sportok végzése közben is lehet alkalmazni. Vagy az is hatékony lehet, hogy a kedvenc sportunkhoz még kiegészítésként gyakoroljuk, hogy például hatékonyabbak legyünk benne. Focisták, táncosok stb. is használják a technikát, gyakorolják a pilatest, mert az a tapasztalat, hogy saját területükön is sikeresebbek lesznek.

🙂 Kikapcsolódás és relaxálás a mozgáson keresztül.

Ahogy korábban már írtam, a pilatesórán figyelni kell, nem kalandozhatunk máshova el, mert akkor nem lesz hatékony az óra. Az apró mozdulatok is számítanak, teljesen uralnunk kell az izmainkat. Egy folyamatos koncentráció szükséges az órán, ezáltal a munkahelyi gondok, a család stb. kikerülnek a fókuszból és tisztulhat a fejünk. Arról nem is beszélve, hogy minden porcikánkat érezhetjük a pilatesóra után. Egy felfrissült testi és lelki állapotba kerülhetünk vele.

🙂 Biztonságos és gyengéd módszer, használatos a gyógytornában is.

Problémák esetén is alkalmazható szakemberrel (orvos, gyógytornász) való konzultáció után. Sok esetben az orvos ajánlja.

🙂 Rugalmas mozgásrendszer a kezdőtől a haladó szintig, egyénre szóló gyakorlatokkal.

Bármikor el lehet kezdeni és szinte bárkinek. A személyi edzésben egyéni gyakorlatsorokat végzünk, amelyre egy szintfelmérés után kerül sor.

Cikkajánló:

Így csökkentsük a stresszt a Transzcendentális Meditációval!

A NIVEA újévi gondoskodása és játék

Emmebi Italia-show Nemes-Meggyes Zsuzsanna mesterfodrász csodás frizuráival

A bruno banani csábító és nőies új illata, a Magnetic Woman

Ajándékozz belső békét karácsonyra!

Testet-lelket szépítő karácsonyi ötleteink 2022

Karácsonyra hangolódva

5 szépségcsomag, amellyel garantáltan ráhangolódsz az ünnepekre

Izgalmas szépítő újdonságok

Kovászos kenyér Gretas Kitchen-módra

Kicsit macerás, de nagyon finom – Kőfal torta Gretas Kitchen módra

Szeresd a hajad! Mi a dús haj titka ismert emberek szerint?

Professzionális hajtetoválás férfiaknak és nőknek

Fejezzük ki magunkat a frizuránkkal is!

Barátnős Frizura & Szépség szépítőnap Anitával és Alexával

Finom ropogós és egyszerű, ír szódás kenyér a Gretas Kitchen konyhájából

Interjú Sarah Chambers Pilates mesteroktatóval

 

Sarah, az APPI nemzetközi pilatesirányzat mesteroktatója már többször járt nálunk APPI-pilates képzést tartani. Nagyon tetszettek a kurzusai, így készítettem vele egy kisebb interjút. Sarah nagyon szuperül át tudja adni a tudását az oktatóknak, nagyon precíz és nagyon kedves, segítőkész, ami szintén nagyon fontos, amikor egy új dologgal ismerkedik az ember.

Hogy kerültél kapcsolatba a pilatesszel?

Gyógytornászként dolgoztam és az egyik rehabilitációs órán az egyik betegem mesélte, hogy kipróbálta az APPI-pilatesmódszert, amely nagyon jó hatással volt rá. Ennek hatására elkezdtem egy APPI-oktatóval dolgozni és megláttam a szépségeit és a lehetőségeket, hogy milyen jól felépített és biztonságos módszer nagyon hatékony gyakorlatokkal, amit én is tudok használni a betegeim rehabilitációjában.

Akkor ezek szerint te eredetileg gyógytornász vagy és csak később találkoztál a pilatesszel?

Igen, nagyon sok posztgraduális kurzust végeztem, ahol az izmokat és az izomegyensúly felbomlását, rossz mozgásmintákat tanulmányoztunk a megfelelő rehabilitációs program összeállítása céljából. Azt figyeltem meg, hogy sokszor túl bonyolultak voltak a gyakorlatok vagy az instrukciók, amiket a betegeknek adtam, és amikor a lebontott, módosított pilatesgyakorlatokat tanítottam nekik, akkor nagyobb sikereket értem el velük, mivel a pilatesgyakorlatok nagyon egyszerűek és ugyanakkor nagyon hatékonyak.

Más pilatesmódszert is próbáltál már?

Nem, de sok más módszert tanultam az izomegyensúly visszaállítására kinetikus kontroll kapcsán. Egy ausztrál kutató terapistakurzusán is jártam, ahol tudományos alapokra épülő stabilizáló gyakorlatokat vettünk, amelyekre az APPI is épül. Minden évben ott vagyok a háromnapos pilateskonferencián, ahol összejönnek a világ pilatesoktatói. Itt ismerkedek a többi pilatesirányzattal és a módszerek közötti különbségekkel, miközben tanítom az oktatókat. Itt is sok tapasztalapot gyűjtök. Plusz járom a világot és oktatom az APPI-pilatesmódszert oktatóknak.

Mióta tanítasz pilatest?

2002 óta tanítok pilatest. 2009-től vagyok az APPI-pilates mesteroktatója.

A munkád nagy részében a jövő APPI-pilatesoktatóit képzed vagy mellette stúdióban és kórházban is dolgozol?

Van egy saját stúdióm, ahol a legtöbb időmet töltöm rehabilitációs klinikai pilatest tartva csoportos és egyéni óra formájában. Van két magánklinika is, ahol szintén dolgozom. Majd a hétvégéken inspirálom a gyógytornászokat, oktatókat hogy csatlakozzanak az APPI-módszerhez és APPI-oktatók legyenek. Sajnos nem minden esetben ilyen gyönyörű városokba vezet az utam, mint Budapest.J Nem minden hétvégén, de azért gyakran dolgozom a hétvégéken is. Van két fiam, így néha nem könnyű, hogy sokat vagyok távol a családtól.

Milyen más sportokat szeretsz és űzöl rendszeresen?

Futok, sokat sétálok és szeretek síelni.

Milyen más mozgásformát ajánlanál a pilates mellé?

Azok nagyon jók, amelyet kiegészítik, azaz a szívet és keringési rendszert erősítő sportok nagyon jól passzolnak a pilates mellé, például a pilates és a futás vagy a biciklizés stb.

Te személy szerint mit kaptál a pilatestől?

Az izomdiszbalanszot a testemben helyre tette. Rugalmasak és erősek lettek az izmaim. Még mindig dolgozom a felsőtestem erősítésén. De talán a legjobb benne a tanítás és az az öröm, hogy azt adhatom a betegeimnek, hogy újból fájdalommentesen tudnak mozogni. Szeretek tanítani, jó látni, hogy elkezdenek gyógyulni és a mindennapi életben ismét jól mozognak.

Gyerekeid is pilateseznek? Próbálod őket tanítani?

Igen. Cameron 15 éves, rögbizik, így ő most a felsőtestét erősíti, és erre dolgozunk a pilatesszel. Tobbi 13 éves, őt inkább az egyensúlygyakorlatok érdeklik, mivel focizik. Minden gyakorlat érdekli, ahol a labdát is bevonjuk. Intervalledzéseket is szoktunk csinálni, ahol a szívet és a keringési rendszert fejlesztő gyakorlatokat mixeljük a pilates-erőgyakorlatokkal 5–10 perces váltásokban. Szóval nagyon ajánlom a pilatest gyerekeknek is.

Úgy tudom, hogy külföldön már nagyobb gyakorisággal használják a pilatesgyakorlatokat és a -módszert más sportok mellé kiegészítésként, például focisták stb.

Igen, sok sportcsapat használja már a pilatest kiegészítésként a fő sport mellé. Ez nagyon hatékonynak bizonyult, nagy focicsapatok, biciklisek és a rögbisek is edzik magukat pilatesszel. Abszolút nem egy nőies mozgásformáról van szó, így a férfiak is beépíthetik az edzésükbe a módszert.

Miért ajánlanád az APPI-módszert a többi módszerrel szemben?

Nagyon fontosnak tartom, hogy gyógytornászok dolgozták ki az APPI-pilatesmódszert, hogy rehabilitációs célra használják a gyakorlatokat, így nagyon biztonságos és hatékony. Tudományos kísérleteken alapulnak a gyakorlatok, nagyon jól fel vannak építve és könnyen alkalmazhatóak bármely problémára. Az egészséges embereknek is nagyon ideális, többféle szintje van és így mindenki a saját szintjén tud dolgozni a gyakorlatokkal. Ezért gondolom, hogy olyan jó az APPI-pilates.

Molnár Gréta

16836690_1421040194596606_270863640863405049_o

 

Babavárás tudatosan

A babavárás csodálatos dolog. Tele van izgalommal, reménnyel, vágyakkal, eddig még nem tapasztalt érzésekkel. Minél tudatosabban készülünk a babavárásra, annál nyugodtabban fogjuk viselni a terhességet és majd az anyaságot is. A kezdeti nehézségeket talán enyhébben éljük majd meg. Mutatunk néhány olyan tippet, amellyel egészségesen és kiegyensúlyozottan várhatjuk a legújabb családtagot.

Vitaminok, nyomelemek

Azt már az elején leszögezhetjük, hogy a babavárás időszakában emelt vitaminmennyiségre van szükségünk. Kerüljük a kész ételeket, hiszen azok rengeteg mesterséges anyagot (tartósítószereket, adalékanyagokat, színezékeket) tartalmaznak, melyekre egyáltalán nincs szükségünk, és a leendő babánknak sem. Már a terhesség előtt fel kell készítenünk szervezetünket a nagy változásokra, így a fogantatást megelőző 2–3 hónapban figyeljünk arra, hogy megfelelő mennyiségű vitamint és nyomelemet fogyasszunk.

A legfontosabbak:

folsav: spárga, cékla, vörös bab, borsó, lencse, csicseriborsó, citrusfélék, meggy, búzacsíra, tojássárgája, élesztő, kelbimbó, kelkáposzta, karfiol, zab, spenót, brokkoli, mogyoró, teljes értékű gabona

vas: máj, korpa, eper

magnézium: eper, magvak

kálcium: zöld színű zöldségek, szezámmag, brokkoli, avokádó, rukkola, natúr joghurt, eper

cink: tökmag,

réz: napraforgómag, rák, aszalt szilva, mogyoró

jód: tengeri halak

fehérje: csicseriborsó, mandula, sárgabarack, bab, avokádó, guinoa, túró, pulykahús, csirkehús, tojásfehérje

mediterrán ételek: olívaolaj, paradicsom, hal, friss zöldfűszerek. Hetente 2–3 alkalommal szerepeljenek ezek az alapanyagok az étrendünkben!

Emellett a terhesvitamin fogyasztása is ajánlott, hiszen egy kapszulában benne rejlik minden értékes és fontos tápanyag, vitamin, nyomelem, ásványi anyag. Továbbá segítik a fogamzóképességet, némelyik omega 3 zsírsavat is tartalmaz, amely nélkülözhetetlen a baba fejlődése szempontjából, valamint csökkenti a súlyos fejlődési rendellenességek kialakulásának esélyét.

Folyadék

Fontos, hogy napi 2–2,5 liter folyadékot megigyunk! A legjobb, ha ez víz, tea vagy frissen préselt gyümölcslé. Kerüljük a cukrozott, szénsavas üdítőket, az erős kávét és az alkoholt! Ezt a jó szokásunkat tartsuk meg végig a terhesség alatt, sőt a szoptatás időszakában is!

Mozgás

A felkészülés alatt is érdemes aktívan sportolni, hiszen ezzel is hozzájárulhatunk kisbabánk egészségéhez. Továbbá a mozgás elősegíti a jó anyagcserét, fitten tart, energikussá tesz, megkönnyíti a szülést, boldogságot ébreszt a kismamában. Figyeljünk arra, hogy a pulzusunk ne szökjön az egekbe, a terhesség alatt ne végezzünk hasizom gyakorlatokat, ne terheljük túl magunkat, pihenjünk sokat edzés után, mindig pótoljuk az elvesztett folyadékot, vigyázzunk az ízületeinkre!

Terhesség előtt ajánlott: pilates, jóga, úszás, aquafitnesz, kocogás, biciklizés, lépcsőzés, karerősítő gyakorlatok.

Terhesség alatt ajánlott: gyors gyaloglás (leküzdhető vele a visszér), túrázás, biciklizés a szabadban, pilates, jóga.

Terhesség után ajánlott: pilates, jóga, kocogás, labdajátékok, úszás, túrázás.

Nyugalom

Nagyon fontos, hogy a lelkünket is felkészítsük a baba érkezésére. Lassuljunk le egy kicsit, elmélkedjünk, tervezgessünk, gondoljunk pozitívan a gyerekvállalásra! Hallgassunk több komoly zenét, olvassunk, kényeztessük magunkat! Figyeljünk befelé, teremtsük meg a belső békénket, törekedjünk nyugalomra és a kiegyensúlyozottságra! Tereljük gondolatainkat pozitív irányba!

Megfelelő szűrővizsgálatok

A terhesség alatt számos szűrővizsgálaton (több genetikai vizsgálat, cukorterheléses vérvétel stb.) kell részt vennünk. Használjunk ki minden lehetőséget, biztosítsuk nyugalmunkat! Nincs is rosszabb annál, ha a kismama kilenc hónapon keresztül stresszben van.Fontos, hogy a baba megérkezését követően is minél több szűrővizsgálatra elmenjünk. Ezek általában gyors és fájdalommentes vizsgálatok a baba számára, melyek megnyugtatják lelkünket. Ilyen például a csípőszűrés, a hallásvizsgálat, a gyógytornászi vizsgálat.

Babával az élet

Amikor megérkezik a baba, a család nyugodt élete felborul. Nem kell ezt szépíteni: minden megváltozik, nehezebb órák, napok, hónapok következnek. Az összeszokás egy lassú és küzdelmes folyamat, melyet nem lehet megúszni. Végig kell csinálni. A szoptatási nehézségek, a kevés alvás, a hihetetlenül nagy felelősségtudat, ami az anyákra zúdul, lelkileg padlóra küldi őket. Nem szégyen, mindenkinek piszok nehéz az eleje. Ezért ilyenkor időt kell szakítanunk a kikapcsolódásra. Testünknek és lelkünknek is fel kell töltődnie. Lelkiismeret nélkül ki kell lépnünk egy-két órára a mókuskerékből, hogy aztán újult erővel folytathassuk. De ehhez persze segítségre lesz szükségünk. A társunk és a családunk támogatása nélkül ez sajnos nem fog menni! Már az is nagy dolog, ha fél órára (amikor a pici alszik, és rá tudjuk bízni valakire, hogy őrizze az álmát) kimegyünk a levegőre, és csak nézelődünk, élvezzük a napsütést, hallgatjuk a madarak csicsergését, kikapcsoljuk egy kicsit az anyukaüzemmódot! Teremtsünk sok kicsi ilyen énidőt, töltekezzünk minél többet, hogy a legjobb édesanyja legyünk gyermekünknek!

Májusban baba-mama hónap van az Internetpatikánál! A kínálatot a képre kattintva lehet megnézni!

Téli arc- és testápolás

Az állandó mínuszok, a szél, a hó kíméletlenül bánik bőrünkkel. Érdes, száraz, durva tapintású lesz az arcunk, a kezünk, könnyen kicserepesedik az ajkunk. Tegyünk ellene, legyünk mi az erősebbek!

tél hóemberek 206303

Arcápolás

A téli hideg idő, a szél és a szoba meleg, szárító levegője megviseli bőrünket. Fontos a mindennapos védelem! Az enyhébb időben használt vízbázisú arckrémünket érdemes télen egy jóval zsírosabbra cserélni, hiszen ez fokozottabban védi arcbőrünket a hidegtől. A nagy hidegben amennyire lehet, mellőzük az arcradírozást, hiszen hatására bőrünk sokkal érzékenyebb lesz. Szerezzünk be alkoholmentes, krémes állagú arclemosót, így megőrizhetjük a bőrünk felületén lévő természetes zsírréteget, ami véd minket a szél ellen. Részesítsük előnyben az A-, C- és E-vitaminban gazdag krémeket, ezek megfelelő védelmet nyújtanak a hideg ellen és könnyebben eltüntethetjük velük az arcunkon megjelenő piros, száraz foltokat. Kényeztessük arcbőrünket esténként nyugtató és tápláló pakolással, melyeket gőzölés után alkalmazzunk!
Nem csak kívülről, hanem belülről is hozzájárulhatunk bőrünk üdeségéhez, selymességéhez. Fogyasszunk minden nap legalább 2 liter folyadékot, együnk rostban gazdag ételeket, mozogjunk hetente többször, sétáljunk a friss levegőn, fogyasszunk kevesebb gyógyszert!

Házi kencék arcra

Tisztítás: 1 ek. natúr joghurt, 2 csepp citromlé, 1 ek. méz. Keverjük össze a hozzávalókat, vigyük fel egyenletesen a megtisztított arcbőrre, pihenjünk így 20 percen át, majd alaposan mossuk le!
Vízpótlás: néhány karika kígyóuborka, 1 ek. kefir. Vágjunk nagyon apróra a kígyóuborkát, keverjük hozzá a kefirt, majd kenjük fel a megtisztított arcunkra! 20 perc után öblítsük le! Akár minden héten használhatjuk!
Száraz bőr ellen: egy fél avokádó, pár csepp olívaolaj. A meghámozott avokádó húsát villával törjük össze, keverjük hozzá az olajat, majd kenjük a megtisztított arcbőrre, és 15 percen át hagyjuk hatni az értékes összetevőket!

Testápolás

A hideg idő mellett a gyakori, meleg vizes fürdőzés is hozzájárulhat bőrünk kiszáradásához. Mégis, egy kellemes, kényeztető fürdő átmelegíti végtagjainkat, és egy-két trükk segítségével ápolhatjuk vele kiszáradt bőrünket. Csempésszünk fürdővizünkbe illatos olajokat, gyógynövényeket vagy fürdősót. A só kiválóan ápolja és védi bőrünket, és természetes antioxidáns tulajdonsága miatt eltávolítja a toxikus salakanyagokat. A gyógynövényeket kössük tüllzacskóba, így helyezzük bele a fürdővízbe!
Készítsünk bőrradírt házilag! Két marék tengeri sóhoz adjunk hozzá két evőkanál olívaolajat, majd alaposan dörzsöljük át vele az egész testünket! Radírozás után minden esetben használjunk hidratáló testápolót bőrtípusunknak megfelelően! Kiváló választás a kakaóvaj és a jojobaolaj keveréke! Ápolja és mélyen hidratálja a kiszáradt bőrt!

Ajakápolás

Ebben a nagy hidegben szinte percek alatt kicserepesedik a szánk. Nem könnyű megszabadulni a kellemetlen pikkelyektől, így igyekezzünk megelőzni azok megjelenését! Érdemes hetente ajakradírt használni, melynek legegyszerűbb receptje, ha egy kevés kristálycukrot összekeverünk egy kis mézzel és olívaolajjal, majd ezzel alaposan átdörzsöljük az ajkainkat! Ha utcára megyünk, mindig használjunk ajakvédő krémet, melyet könnyedén elkészíthetünk mi is! Egy kevés sheavajat és egy kevés kakaóvajat olvasszunk meg, keverjünk hozzá 1-2 csepp mandulaolajat, majd töltsük kis tégelybe! Hordjuk magunknál mindig, és használjuk!

Kárpátiné Boross Nóra

Fotók: www.kepguru.hu

A jó kapcsolat titka…

Nincs pontos recept a jó kapcsolatra, de néhány tippet tudunk adni a kiegyensúlyozottabb és boldogabb élethez.

NIVEA visual 3

Valentin-naphoz közeledve sokan úgy érzik, hogy valamivel meg kell(!) lepniük a párjukat, mert ez a szokás. Egy haszontalan plüssállat, egy doboz bonbon, egy csinos fehérnemű, virágcsokor, szívecskés holmik tömkelege. Ezek a tipikus ajándékok, amelyek elhanyagolhatóak lennének, helyettük egy kedves szó, egy ölelés, egy együtt töltött hétvége, egy kis odafigyelés sokkal többet ér hosszú távon.
Minden párkapcsolat célja az életben maradás, a szó jó értelmében. Életben kell tartani azt, ami egyszer elkezdődött és nagyon jól működött. Dolgozni kell érte, áldozatokat kell hozni, bele kell fektetni egy csomó időt és energiát. Enélkül nem megy.
Sok házaspár csak él egymás mellett, de nem egymással. Érzelmeiket mélyre ásták, hiszen a napi gondok, a gyerekek körüli problémák, a fárasztó munka, az anyagi terhek fontosabb helyet kaptak az életükben. Elfelejtették, hogy egykor lángolt a szerelmük, és csak ketten voltak egymásnak. Ezeket az érzéseket kell felébreszteni ismét! A nulladik lépés legyen az, hogy hazaérve a munkából ne csak egy röpke puszival vagy sziával köszöntsük párunkat, hanem egy szenvedélyes csókkal és egy öleléssel. Nem lehet kifogás, nem lehet kibúvó, erőltetni kell, ha nem megy magától, hiszen az is sokkal jobb, mint az egymástól való teljes elfordulás. Ismerik a mondást, evés közben jön meg az étvágy… A szenvedély nagyon fontos! Az első lépés, hogy beszélgessünk többet! Ne korlátozódjon párbeszédünk a munka és a háztartás sablonos témaköreire, merjünk beszélni érzéseinkről, arról, hogy mi tenne minket igazán boldoggá. Elevenítsük fel a régi emlékeket, megismerkedésünk történetét, esküvőnk napját. Ha csupán napi fél órát szánunk ilyen beszélgetésre, már igazán sokat tettünk a kapcsolatunkért. De menjünk tovább! Szemeljünk ki egy olyan napot a héten, amikor mindketten ráérünk, és menjünk el kettesben valahová. De ne a szupermarketbe! Válasszunk egy olyan helyet, ahol mindketten elengedhetjük magunkat, ahol egymásra tudunk hangolódni, ahol nem kell a hétköznapok forgatagával foglalkozni. Készüljünk erre az alkalomra, öltözzünk fel csinosan, mint egykor a randevúkon. Annyi a feladatunk, hogy jól érezzük magunkat házastársunkkal. Nem tűnik nehéznek, ugye? Az utolsó lépés pedig a szexuális életünk gatyába rázása. Nagyon fontos alapköve ez a jó kapcsolatnak. Jó lenne, ha hetente többször tudnánk együtt lenni, ha kipróbálnánk együtt új dolgokat az ágyban, ha szenvedéllyel és tűzzel teli percek/órák lennének ezek, és nem csak rutinos, megszokott mozdulatok.
Legyen szívügyünk kapcsolatunk életben tartása, párunk meghódítása, szerelmünk és szeretetünk teljes körű megélése. Vágyjunk a másikra, szeressük jó tulajdonságait, fogadjuk el olyannak, amilyen. Ne hagyjuk, hogy házasságunk a szakadék szélére érjen, legyünk tudatosak és szenvedélyesek mindenkor! Idén Valentin-napon adjuk ezt ajándékba szerelmünknek!

Kárpátiné Boross Nóra

Fotó: NIVEA, kepguru

További cikkek a www.frizuraszepseg.hu magazinban

Sportos kismamák

A babavárás időszakában sem kell lemondanunk a rendszeres testmozgásról, sőt! Fittebbek, kiegyensúlyozottabbak, energikusabbak és boldogabbak leszünk a napi testmozgástól!

1574R-04046

Aki rendszeresen sportolt a teherbeesés előtt, az semmiképpen se hagyja abba a mozgást, legfeljebb könnyítsen rajta. Aki pedig nem sportolt előtte, az a várandósság alatt is nyugodtan elkezdheti a megfelelő mozgásformát. Ha lehet kérjük ki az orvosunk véleményét is. A lényeg, hogy a babának és az anyának is nagyon fontos a napi edzés.

Vannak olyan sportok, amelyek kifejezetten ellenjavallottak várandósság alatt. Ezek főként az extrémsportok (hegymászás, búvárkodás, ejtőernyőzés, sárkányrepülés), a hirtelen mozgásokkal járó sportok (fallabda, tenisz, kosárlabda, röplabda), és a futás sem javasolt várandósan, ugyanis a méh szalagrendszerrel van felfüggesztve, így a futás okozta rázkódástól megnyúlhat.
Ajánlott viszont a kismama jóga és pilates, a kerékpározás, a gyorsgyaloglás, a kirándulás, az úszás és az aquafitnesz. Ezek a mozgásformák javítják a kondíciónkat, hozzájárulnak a baba és az anya szervezetének megfelelő oxigénellátásához.

Kismama jóga és pilates: erősíti és megnyújtja az izmokat, masszírozza a babát, fokozza a gerinc rugalmasságát, energiával tölt fel, ellazít, nyugtat, edzi a kötőszöveteket. A hozzá kapcsolódó gátizomtorna elvégzése minden nap javasolt, így nagyobb eséllyel kerülhetjük el a gátmetszést.

Gyorsgyaloglás: a feszes iramú séta a várandósság elejétől a végéig ajánlott. Hosszú, nagy lépésekkel, lendületes kézmozdulatokkal végezzük! Először a sarkunkkal érintsük a talajt, majd gördítsük végig a talpunkat egészen a lábujjakig.

Kerékpározás: lehetőleg friss levegőn végezzük! Azért kiváló mozgásforma a kismamák számára, mert a nyereg cipeli a testsúlyt, tehermentesítve így a medencét.

Úszás, aquafitnesz: kismamáknak főként a hátúszás ajánlott. A vízben való mozgás erősíti a váll és a hát izmait, anélkül, hogy terhelné az ízületeket. Az egyetlen, amiért talán nem ez a legjobb mozgásforma a terhesség alatt az az, hogy a vízben összeszedhetünk valami fertőzést és ez problémáz okozhat a nekünk és a babának is.

Tippek:
Figyeljünk arra, hogy a pulzusunk sose szökjön az egekbe, inkább pihenjünk gyakrabban! Ha van, használjunk pulzusmérő órát. Ha nem esik jól egy gyakorlat, hagyjuk abba! Tilos a hasizomgyakorlatok minden formája! Fontos az elegendő pihenés is a mozgás után! Csak annyit mozogjunk, amitől még jól érezzük magunkat, ne erőltessük a mozgást! Vigyázzunk az ízületeinkre, hiszen várandósan könnyebben lesérülhetünk.
A hibás mozgások, a rossz technikák megterhelhetik a gerincünket és az izmainkat. Sose merítsük ki teljesen a szervezetünket! Mielőtt pocakosan mozogni kezdenénk, konzultáljunk orvosunkkal!

Jótékony hatások:
A mozgás erősíti a szívet, kordában tartja a kilókat, könnyebb vajúdást és szülést eredményezhet, hiszen a megerősített izmoknak köszönhetően jobb lesz az állóképességünk, így jobban bírjuk majd a terhelést. A rendszeres mozgással karban tarthatjuk az emésztésünket, valamint nagyobb eséllyel kerülhetjük el a magas vércukorszintet. A sport felszabadít, örömet okoz, energiával tölt fel minket és a babánkat is.

Kárpátiné Boross Nóra

Fotó: Pro-mama Kft. – Lansinoh termékek forgalmazója

Forrás: www.frizuraszepseg.hu magazin

A téli hónapok természetes tisztítószerei

A hideg téli hónapokban még inkább hajlamosak vagyunk arra, hogy plusz kilók formájában védőréteget képezzünk testünkön. Jobban beszorulunk a lakásba, kevesebbet mozgunk és többet is eszünk, mint a tavaszi és a nyári hónapokban.

Ha még nem szántuk el magunkat nagyobb változtatásokra, de szeretnénk azért kis lépést tenni az egészségesebb élet felé, íme, néhány nagyom hasznos étel listája, amelyeknek fogyasztása télen nagy segítségünkre lehet a test méregtelenítésében, megtisztításában és az immunrendszer erősítésében.

Déligyümölcsök:

A banán, a citrusfélék, az ananász, a kivi és az avokádó nemcsak nagyon finomak, hanem nagyon egészségesek is. A bennük található illóolajok, keserű- és cserzőanyagok serkentik az emésztőrendszert, segítik a káros salakanyagok kiválasztását, tisztítják a szervezetet. Gazdagok C-vitaminban, ami az immunrendszert erősíti.

A citrusfélékben (narancs, citrom és a grépfrút) sok karotin és C-vitamin található. A héj alatti fehér termésfalban sok fontos flavonoid van, amely véd a rák ellen és csökkenti a koleszterin szintet. A facsart friss gyümölcslé könnyen emészthető, lázzal és hasmenéssel járó betegségek után kiváló.

Az ananász tartalmazza a bromelin enzimet, amely a fehérjemolekulák bontása révén gyorsítja a fehérjeemésztését. Ezenkívül még kálium, magnézium, foszfor és vas is van benne. Az ananászlé izzadást elősegítő és vizelethajtó, ezáltal lázcsillapító hatású is. Vásárláskor nézzünk meg a pikkelyek színét, mert minél pirosabbak annál finomabb a gyümölcs.

A kivi C-vitamin-tartalma túlszárnyalja az összes citrusfélét. Egy darab egy felnőtt napi szükségletét többszörösen fedezi. A kiviben sok a kalcium, a kálium, és értékes nyomelemek is találhatók benne. A vérkeringést is javítja a proleolitsav-tartalmának köszönhetően.

A banán az alma mellett a legnépszerűbb gyümölcsökhöz tartozik. A sportolók és a szellemi munkát végzők számára nagyon ajánlott mivel az egészséges szénhidrátok közé tartozik, amelyet gyorsan tud hasznosítani a szervezet. Munka közben jobb lesz a szellemi teljesítőképesség és sport közben is több erőre és kitartásra teszünk szert általa. Kevés fehérjét tartalmaz, de ebben mind a 8 létfontosságú aminosav benne van. A banánban tízféle vitamin, 18 ásványi anyag és nyomelem rejtőzik. Például a pantoténsav, ami a növekedésben játszik szerepet, a folsav (vérképző) és a kálium, amely szívvédő szerepéről ismert.

Ha nem szeretjük gyümölcs formájában megenni őket, akkor préseljünk levet belőlük. Mixelhetjük is őket egymással. Például a banánnal kevert kivi vagy narancslé, grépfrút már nem lesz annyira savanyú. Az ananász pedig kimondottam egzotikus ízt ad a keveréknek. Próbáljunk ki többféle variációt.

Csírák:

A csírák és rügyei tápanyagbombák a szervezetnek és nem tartalmaznak kalóriát. Csírának nevezzük a maghéj áttörése után meglévő növénykezdeményt.

A csírák kalciumban, nátriumban és mangánban gazdagok. Sok B-vitamint, béta-karotint, C-vitamint és kevés zsírt tartalmaznak. Télen nagyon ideálisak, amikor a friss zöldségekből nem olyan nagy a választék. Káros anyagoktól és környezetben lévő mérgektől mentesek. A legfrissebb zöldségbébik, amit el lehet képzelni. Fontos, hogy csak kifejezetten hajtatásra alkalmas magvakat használjunk. Már kaphatóak speciális csíráztató készülékek is.

Savanyú káposzta:

A finomra vágott fejes káposztát a szorgos kis élőlények, a tejsavbaktériumok megsavanyítják és remek gyógyító szerré alakítják. A káposzta szénhidrátjaiból tej- és ecetsavat állítanak elő.

Több tejsavat tartalmaz, mint a joghurt. 100 g savanyú káposzta 288 mg káliumot, 48 mg kalciumot és 13 mikrogramm jódot tartalmaz. A K-vitamin-tartalma segítheti a sebgyógyulást. A legfontosabb C-vitamin-források közé sorolják.

A tejsavbaktériumok gátolják az erjedést, tisztítják és méregtelenítik az emésztőrendszert, regenerálják a megsérült bélnyálkahártyát. Lebontják a nemkívánatos enzimeket a bélben, ily módon csökkentve a rák kialakulásának esélyét. Tehermentesítik a májat és a hasnyálmirigyet.

Almaecet:

Az almaecet létfontosságú anyagokban gazdag, többek között húszféle ásványi anyagot, nyomelemet, ecetsavat, tejsavat, citromsavat és rostanyagokat tartalmaz. Az almaecet is nagyon bélbarát, kiirtja a rothasztó baktériumokat és segíti a vese kiválasztó tevékenységét is. Fertőtlenítő hatású – elpusztítja a káros baktériumokat, vírusokat. A benne lévő citromsav segíti a kalcium felszívódását, így véd a csontritkulás ellen.

Ha módunkban áll, használjuk ki ezeknek a zöldségeknek, gyümölcsöknek a gyógyító hatásait és együnk belőlük minél többet a téli hónapok alatt!

További egészség témájú cikkek: www.frizuraszepseg.hu online magazinban

 

Fotó: www.kepguru.hu

Ragyogó ajkak

Az ajkak kifestése teszi fel a sminkre a koronát, ezért fontos, hogy jól sikerüljön. Ha csak a szánkat sminkeljük, akkor pedig még lényegesebb, hogy megtaláljuk, mi is áll nekünk jól. Az ajkaink szinte mindig a figyelemközéppontjában vannak.

Használhatunk ajakrúzst, ajakfényt, kontúrceruzát! Az ajakrúzs krémes állagú, könnyen felvihető. Van átlátszó, leheletnyi színt adó változata is. Az ajakfény a természetes smink kedvelőinek ajánlott. Kapható színtelen, színezett, ízesített és csillogó változatban is. Szinte a színskála minden színéből válogathatunk. A színes, feltűnő változatát kiemelt alkalmakhoz, míg a munkahelyre inkább a szolidabb természetes színek használata ajánlott.

A kontúrceruzát a sötétebb tónusú ajakrúzshoz kell használni. Kihangsúlyozza a száj formáját és megakadályozza, hogy a rúzs elkenődjön a szélén.

A mai divat a természetességet helyezi előtérbe – mindezt egy-két trükkel és gyönyörű színekkel fűszerezve.

Tippek a tökéletes ajakfestéshez

Ha rúzs mellett döntünk:

Első lépés: hogy még tartósabb legyen, egy kis alapozót az ajkainkra is felviszünk.

Második lépés: ha használunk kontúrceruzát, akkor a kontúrceruzával megrajzoljuk a száj vonalát. A felső ajkak közepén kezdjük, majd a sarkok felé haladunk. Az alsó ajkaknál az egyik saroktól a másikig húzzuk meg a kontúrt, lehetőleg úgy, hogy nem remeg a kezünk.

Harmadik lépés: a meghúzott kontúrt kicsit átpúderezzük.

Negyedik lépés: a rúzst ajakecsettel felvisszük. Sokszor nem használunk ecsetet, de érdemes kipróbálni, mert sokkal szebb lesz a hatás.

Ötödik lépés: a tartósság fokozása miatt bepúderezzük az ajkunkat. Ezt úgy végezzük, hogy egy kozmetikai kendőt ráhelyezünk a szánkra és meghintjük porpúderrel. A kendő csak egy nagyon vékony réteget enged át.

Hatodik lépés: ezután még egy réteget felvihetünk, de használhatunk átlátszó ajakfényt, ha csillogóbbra szeretnék.

És itt egy extra egyszerű tipp, hogy miként tegyük még vonzóbbá az ajkainkat, ha nem vagyunk rúzspártiak és inkább az ajakfényeket kedveljük.

Amire szükségünk lesz:

átlátszó szájfény,

• nagyon finomszemcséjű csillámpor – vörös vagy rózsaszín árnyalatban. Ez attól függ, hogy melyik szín áll hozzánk közelebb vagy milyen ruhát viselünk.

nagyon finom szemcséjű csillámpor – metál ezüst vagy arany, ez is ízlés kérdése.

Első lépés: a szájfényt felvisszük a szánkra.

Második lépés: két kis kupacot csinálunk a két kiválasztott szemhéjfestékporból.

Harmadik lépés: a sötétebb, azaz a rózsaszín vagy vörös csillámporral kezdünk. Ujjunkkal felvisszük az alsó és a felső ajkainkra, egyenletesen eloszlatva, majd ezt követően felhelyezzük szintén az ujjunkkal a világosabb arany vagy ezüst csillámport.

Az eredmény: csillogó, ünnepi ajkak. Nagyon ideális és elegáns az ünnepekre is.

Pár extra tipp

• Érett ajak festésénél a kontúrceruzával lehet növelni a száj teltségét, mivel sajnos a kor előrehaladtával az ajkak elvékonyodnak. Ilyenkor a rúzs legyen egy árnyalattal világosabb a kontúrceruzánál. A rúzs helyett inkább a szájfény ajánlott, mivel nem ül meg annyira a száj apró redőiben.

• A méz nagyon jól puhítja és ápolja az ajkakat. Kenjük be vele az ajkakat, majd hagyjuk 10 percig, amíg jól beszívódik. A méz további jótékony hatásairól az egészség rovatunkban olvashat.

• A kiszáradásra hajlamos ajkakat ajánlott hetente egyszer radírozni (ugyanúgy, mint az arcbőrnél). Így el lehet távolítani az elhalt hámsejteket, hiszen ha egy színes rúzst használunk, akkor szembetűnő lehet a repedezett bőr. Ideális erre a mézbe kevert barna cukor, amit felviszünk egy fogkefére és leradírozzuk vele az ajkainkat.

• Ha valakinek könnyen kiszárad és cserepesedik a szája érdemes a szájfény vagy akár rúzs alá ajakápolót felvinni, így a rúzs nem lesz annyira tartós, de az ajkunk sem szárad ki.

• Hideg és szeles időben könnyen kiszáradhat az ajkunk és ez nagyon kellemetlen érzés. Ilyenkor minden nap, akár többször is érdemes ajakápolóval bekenni pl. az új Applelicious ajakápoló.

• A napsütésben is nagyobb odafigyelést igényel az ajkak ápolása, mivel könnyen leégnek.

• Az E- és C-vitaminok az ajkaknál is késleltetik a ráncosodást.

 

További szépségápolási cikkek: www.frizuraszepseg.hu

Sminkelés – alapozó kérdés

Milyen tónusú a bőrünk? Hol teszteljünk? Milyen alapozót válasszunk?

Még mielőtt a sminkeléshez hozzáfognánk, fontos tudni, hogy csak egészséges és tiszta arcbőrt szabad sminkelni.

Az alapozást akkor tekinthetjük sikeresnek, ha a bőrünk hibátlan és egyenletes, mégis természetes hatást kelt.

Az alapozó kiválasztását meghatározza a bőr típusa és a tónusa. Ha zsíros a bőrünk, akkor az „oilfree” vagy „mattyfying”, azaz olajmentes feliratú alapozókat keressük. Ha pedig száraz a bőrünk, akkor a „hydrating” vagy „moisture-rich”, azaz hidratáló feliratú termékeket keressük. Kombinált bőrnél választhatunk a kettő között vagy próbáljuk ki a kompakt alapozókat. (→ lásd  cikk Az arcáplás szabályai).
Ha egyenletes az arcbőrünk, és nincsenek pigmentfoltjaink, akkor elegendő lehet, ha színezett nappali krémet használunk. Ezek a krémek kevesebb festékanyagot tartalmaznak, ezért csak egy vékony átlátszó réteggel fedik az arcbőrt. A színezés mellett gazdagon táplálják is.

A sminkelésnél az egyik legnagyobb nehézséget a bőr tónusának meghatározása okozza és a hozzá illő megfelelő alapozó kiválasztása. A sminkesek között is eltérő a vélemény a téren, hogy az arcok hideg vagy meleg tónusúak, vagy hogy mindezek függvényében milyen az ideális alapozó színe.

A hatvanas években az arc tónusával teljesen ellentétes tónusú alapozót használtak. Később pont fordítva, azt ajánlották, hogy az arc tónusával az alapozóé megegyező legyen. Mindkét irányzatnak ma is megvannak a hívei. A legtöbben azért továbbra is a bőr tónusával megegyező alapozót részesítik előnyben.

Több módszer is létezik típusunk beazonosítására. A megfigyelős módszerek esetén a legjobb, ha természetes fénynél vizsgálódunk, nehogy a világítás színe miatt csalóka legyen a végeredmény.

1.) Ha könnyen barnul, akkor valószínűleg melegebb tónusú a bőre; ha könnyen leég, akkor pedig hűvös.

2.) A csukló belsején lévő erek alapján is lehet tesztelni. Ha az erek kékesek, akkor hűvös tónusú a bőre. Ha viszont zöldesek, akkor meleg tónusú.

3.) Tegyen egy fehér papírt vagy anyagot az arcához, és ha ettől a bőre rózsaszínesnek tűnik, akkor hűvös tónusú. Ha melegebbnek, akkor meleg tónusú a bőre.

4.) Ha az aranyszínű ékszerek állnak jól önnek, akkor meleg tónusú; ha pedig az ezüst, akkor hűvös.

5.) Ha a szeme színében sok a kék vagy a szürke, akkor valószínűleg hűvösebb tónusú a bőre. Ha pedig a barna, meleg zöld a szeme, esetleg sok benne az arany tónus, akkor valószínűleg meleg tónusú.

Ha nehezen azonosítható be a bőrtónus, akkor valószínűleg semleges tónusú lehet. A legtöbb embernek vegyes tónusú a bőre, ráadásul ennek színösszetétele is folyamatosan változik, ezért nehéz megtalálni a megfelelő színű alapozót.

Hol teszteljük?

Ha lehetőség van rá – természetes fénynél – próbáljuk meg tesztelni magunkon az alapozót.

Hogyan teszteljük?

Több tónust is próbáljunk ki egymás mellett a bőrön. Mindenképpen a nyakunkon is teszteljük az alapozót, az arc mellett, a kézfejen való tesztelés nem ajánlott. A nyakon jobban meg tudjuk állapítani bőrünk természetes tónusát, mert nem éri annyira a nap, mint az arcot.

Az alapozást megelőzi a pattanások és a bőrhibák elfedése a korrektorral (bőr színével megegyező árnyalatban). A szem alatti karikákhoz egy árnyalattal világosabb színt használjunk. Az alapozót nedves szivaccsal visszük fel a hajtövekhez – fül, orr, nyak körül is feltéve. Idősebb bőrnél tejszerű hidratáló alapozót alkalmazzunk, míg a problémásabb bőrűeknél szilárdabb, erősebb fedésű alapozót használjunk.

További szépségápolási témák: www.frizuraszepseg.hu

Fotó: Astor Lift Me Up 2 in 1

 

Szépítő csomag – Egy nap, amely csak Önről szól

szépítő csomag kreatív ált és esküvő 2 web nagy

http://www.frizuraszepseg.hu/szepito-csomag/