Babavárás tudatosan

A babavárás csodálatos dolog. Tele van izgalommal, reménnyel, vágyakkal, eddig még nem tapasztalt érzésekkel. Minél tudatosabban készülünk a babavárásra, annál nyugodtabban fogjuk viselni a terhességet és majd az anyaságot is. A kezdeti nehézségeket talán enyhébben éljük majd meg. Mutatunk néhány olyan tippet, amellyel egészségesen és kiegyensúlyozottan várhatjuk a legújabb családtagot.

Vitaminok, nyomelemek

Azt már az elején leszögezhetjük, hogy a babavárás időszakában emelt vitaminmennyiségre van szükségünk. Kerüljük a kész ételeket, hiszen azok rengeteg mesterséges anyagot (tartósítószereket, adalékanyagokat, színezékeket) tartalmaznak, melyekre egyáltalán nincs szükségünk, és a leendő babánknak sem. Már a terhesség előtt fel kell készítenünk szervezetünket a nagy változásokra, így a fogantatást megelőző 2–3 hónapban figyeljünk arra, hogy megfelelő mennyiségű vitamint és nyomelemet fogyasszunk.

A legfontosabbak:

folsav: spárga, cékla, vörös bab, borsó, lencse, csicseriborsó, citrusfélék, meggy, búzacsíra, tojássárgája, élesztő, kelbimbó, kelkáposzta, karfiol, zab, spenót, brokkoli, mogyoró, teljes értékű gabona

vas: máj, korpa, eper

magnézium: eper, magvak

kálcium: zöld színű zöldségek, szezámmag, brokkoli, avokádó, rukkola, natúr joghurt, eper

cink: tökmag,

réz: napraforgómag, rák, aszalt szilva, mogyoró

jód: tengeri halak

fehérje: csicseriborsó, mandula, sárgabarack, bab, avokádó, guinoa, túró, pulykahús, csirkehús, tojásfehérje

mediterrán ételek: olívaolaj, paradicsom, hal, friss zöldfűszerek. Hetente 2–3 alkalommal szerepeljenek ezek az alapanyagok az étrendünkben!

Emellett a terhesvitamin fogyasztása is ajánlott, hiszen egy kapszulában benne rejlik minden értékes és fontos tápanyag, vitamin, nyomelem, ásványi anyag. Továbbá segítik a fogamzóképességet, némelyik omega 3 zsírsavat is tartalmaz, amely nélkülözhetetlen a baba fejlődése szempontjából, valamint csökkenti a súlyos fejlődési rendellenességek kialakulásának esélyét.

Folyadék

Fontos, hogy napi 2–2,5 liter folyadékot megigyunk! A legjobb, ha ez víz, tea vagy frissen préselt gyümölcslé. Kerüljük a cukrozott, szénsavas üdítőket, az erős kávét és az alkoholt! Ezt a jó szokásunkat tartsuk meg végig a terhesség alatt, sőt a szoptatás időszakában is!

Mozgás

A felkészülés alatt is érdemes aktívan sportolni, hiszen ezzel is hozzájárulhatunk kisbabánk egészségéhez. Továbbá a mozgás elősegíti a jó anyagcserét, fitten tart, energikussá tesz, megkönnyíti a szülést, boldogságot ébreszt a kismamában. Figyeljünk arra, hogy a pulzusunk ne szökjön az egekbe, a terhesség alatt ne végezzünk hasizom gyakorlatokat, ne terheljük túl magunkat, pihenjünk sokat edzés után, mindig pótoljuk az elvesztett folyadékot, vigyázzunk az ízületeinkre!

Terhesség előtt ajánlott: pilates, jóga, úszás, aquafitnesz, kocogás, biciklizés, lépcsőzés, karerősítő gyakorlatok.

Terhesség alatt ajánlott: gyors gyaloglás (leküzdhető vele a visszér), túrázás, biciklizés a szabadban, pilates, jóga.

Terhesség után ajánlott: pilates, jóga, kocogás, labdajátékok, úszás, túrázás.

Nyugalom

Nagyon fontos, hogy a lelkünket is felkészítsük a baba érkezésére. Lassuljunk le egy kicsit, elmélkedjünk, tervezgessünk, gondoljunk pozitívan a gyerekvállalásra! Hallgassunk több komoly zenét, olvassunk, kényeztessük magunkat! Figyeljünk befelé, teremtsük meg a belső békénket, törekedjünk nyugalomra és a kiegyensúlyozottságra! Tereljük gondolatainkat pozitív irányba!

Megfelelő szűrővizsgálatok

A terhesség alatt számos szűrővizsgálaton (több genetikai vizsgálat, cukorterheléses vérvétel stb.) kell részt vennünk. Használjunk ki minden lehetőséget, biztosítsuk nyugalmunkat! Nincs is rosszabb annál, ha a kismama kilenc hónapon keresztül stresszben van.Fontos, hogy a baba megérkezését követően is minél több szűrővizsgálatra elmenjünk. Ezek általában gyors és fájdalommentes vizsgálatok a baba számára, melyek megnyugtatják lelkünket. Ilyen például a csípőszűrés, a hallásvizsgálat, a gyógytornászi vizsgálat.

Babával az élet

Amikor megérkezik a baba, a család nyugodt élete felborul. Nem kell ezt szépíteni: minden megváltozik, nehezebb órák, napok, hónapok következnek. Az összeszokás egy lassú és küzdelmes folyamat, melyet nem lehet megúszni. Végig kell csinálni. A szoptatási nehézségek, a kevés alvás, a hihetetlenül nagy felelősségtudat, ami az anyákra zúdul, lelkileg padlóra küldi őket. Nem szégyen, mindenkinek piszok nehéz az eleje. Ezért ilyenkor időt kell szakítanunk a kikapcsolódásra. Testünknek és lelkünknek is fel kell töltődnie. Lelkiismeret nélkül ki kell lépnünk egy-két órára a mókuskerékből, hogy aztán újult erővel folytathassuk. De ehhez persze segítségre lesz szükségünk. A társunk és a családunk támogatása nélkül ez sajnos nem fog menni! Már az is nagy dolog, ha fél órára (amikor a pici alszik, és rá tudjuk bízni valakire, hogy őrizze az álmát) kimegyünk a levegőre, és csak nézelődünk, élvezzük a napsütést, hallgatjuk a madarak csicsergését, kikapcsoljuk egy kicsit az anyukaüzemmódot! Teremtsünk sok kicsi ilyen énidőt, töltekezzünk minél többet, hogy a legjobb édesanyja legyünk gyermekünknek!

Májusban baba-mama hónap van az Internetpatikánál! A kínálatot a képre kattintva lehet megnézni!

Vélemény, hozzászólás?

Your email address will not be published.